Türkiye'den Tüm Dünyaya Gönderim >>
İlham Alın

Kutu Yapımı

el yapımı kağıttan kutu yapımı

Kutu Yapımı

İnsanın kendi emeği ile kendi zevkine uygun ürünler üretmesi, tasarımlar yapması paha biçilemez. Sadece kutu değil, hediyelik eşyalar, el yapımı işlemeler, kumaştan üretilen ev dekoru için kullanılan ürünler ve sayısız tasarıma sahip kişiye özel ürünler.

El yapımı işleri ile ilgileniyor olabilir, gönül vermiş olabilirsiniz. Bizde bu yazımızda size farklı kutu tasarımlarının el yapımı nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Bu yazımızın içeriğinde anlatılanlar
1- Kağıttan Kutu Yapımı
2- Origami Kutu Yapımı
3- Patlayan Kutu Yapımı
4- Kalpli Kutu Yapımı
5- Karton Kutu Yapımı
6- Mukavvadan Kutu Yapımı
7- Ahşap Kutu Yapımı
8- Dekoratif Kutu Yapımı
9- Kadife Kutu Yapımı
10- Keçeden Kutu Yapımı

1- Kağıttan Kutu Yapımı

 • Elimizde ki renkli kağıdın ölçüsü 8.5cm * 11cm olduğu için önce onu kare haline getiriyoruz. Sol alt köşeden tutarak üçgen haline getiriyoruz ve tırnağımız yardımı ile ya da elinizde var ise kemik malzeme yardımı ile katlıyoruz.
 • Fazla kağıdı makas yardımı ile kesiyoruz ve kare yapıyoruz.
 • Kağıdı ikiye katlayarak üçgen şeklinde katlıyoruz.
 • Açılmış üçgeni dikdörtgen şeklinde katlıyoruz
 • Dördüncü çizgiyi orta çizgiye doğru katlıyoruz. Çeyrek kıvrımlar oluşturmak için katlamayı tekrarlıyoruz.
 • İşlemi diğer yönde tekrarlıyoruz. Toplamda 16 kare halini alacak şekilde katlamalarımızı yapıyoruz.
 • Sonra, tüm köşeleri karenin ortasına kadar katlıyoruz.
 • Kıvrımları tamamlayın ve tırnak ile puanlayın.
 • İki karşıt üçgeni düz olarak dışarı doğru çekiyoruz
 • Alt üçgeni ortaya doğru katlıyoruz.
 • Üst üçgeni de aynı şekilde ortaya doğru katlıyoruz.
 • Katladığımız 2 üçgeni geri açıyoruz.
 • Diğer iki üçgeni dışarı çekiyoruz.
 • Alt ve üst üçgenleri yeniden ortaya katlıyoruz.
 • Şimdi kutuyu oluşturabiliriz. Kutunun ik yan duvarı olacak şekilde uzun tarafları yukarı çekiyoruz.
 • Köşelerde kalan kıvrımları içeri doğru katlayarak köşeleri oluşturuyoruz.
 • Tebrikler! Kutumuz kullanıma hazır 🙂

Kağıttan Kutu Yapımı Video Anlatım

KAĞITTAN KUTU YAPIMI RESİMLİ ANLATIM SAYFALARI

SAYAFAYA GİT

2- ORİGAMİ KUTU YAPIMI

Origami kağıt katlama sanatıdır. Origami felsefesinde amaç makas ve yapıştırıcı kullanmadan sadece kağıdı katlayarak çeşitli şekiller oluşturmaktır.

Birçok farklı katlama tekniği ile küçük, büyük kutular, kapaklı kutular yapılabildiği gibi değişik modelde kutularda yapılabilmektedir. Origami kutu yapımını resimli olarak anlatalım. Bu şekilde daha öğretici olabilir.

 • Farklı ölçülerde olan iki kağıdımızı aynı şekilde olduğu gibi ortadan katlıyoruz.
 • İkisi içinde aynı işlemleri sırası ile yapabilirsiniz.
 • 2. katlamamızı üçgen halini alacak şekilde yapıyoruz.
 • Kağıdımızı açıyoruz
 • Her köşesinden içeriye doğru uçları birleşecek şekilde katlıyoruz.
 • Üçgenlerin orta kısımlarından içeriye doğru tekrar katlıyoruz.
 • Katlamalar bittikten sonra açık hale getiriyoruz.
 • Burada amaç katlayarak kıvrımları oluşturmak
 • Orta kısmı yan taraflara doğru açıyoruz.
 • Artık kutumuzun kıvrımları tamamlandı. Şimdi kutumuzu oluşturmaya başlıyoruz.
 • Uç kısımların her iki tarafından içeriye doğru kıvırıyoruz.
 • Uç kısmın havada kalan bölmesini içeriye doğru kıvırarak kutunun yan tarafını oluşturuyoruz
 • Aynı illemi diğer kenar içinde uyguluyoruz.
 • Kutumuzun tüm köşelerini son olarak elimizle sağlamlaştırıp, düzeltiyoruz.
 • Modelimiz kutu kapak olduğu için diğer kağıt içinde aynı işlemleri uyguluyoruz.
 • Tebrikler! Kutumuz kullanıma hazır 🙂

Origami Kutu Yapımı Video Anlatım

ORİGAMİ KUTU YAPIMI VİDEO ANLATIM SAYFALARI

3- PATLAYAN KUTU YAPIMI

Patlayan kutular, iç içe sürpriz kutulardan oluşur. Özel günlerin yazıldığı, fotoğrafların basıldığı ve genellikle sevgiliye hediye olarak hazırlanan kutulardır. Sizde evde patlayan kutu yapmak, patlayan kutunun yapım aşamalarını öğrenebilir, kolay ve basit patlayan kutular yaparak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Patlayan kutu yapımında iç içe farklı ölçülerde aynı kutulardan yapılmaktadır. Süsleme ve yazılar istediğiniz basılı kağıtlar ile renklendirilebilir, çeşitlendirilebilir.

İç içe olan kutuların yanlarını farklı temalar ile süsleyebilirsiniz. Tatilde çekildiğiniz fotoğraflar, sevdiğiniz kişi ile dinlediğiniz size özel şarkının sözleri, illustrator çalışmaları olabilir. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Bu tarz kutular için kullanabileceğiniz malzemeler, kağıt ölçüleri ve daha detaylı anlatım için hem türkçe hem ingilizce videolar paylaşıyoruz. Adım adım patlayan kutunun nasıl yapıldığını anlatan blog yazılarına da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

PATLAYAN KUTU YAPIMI ANLATIM SAYFALARI

4- KALPLİ KUTU YAPIMI

Sevdikleriniz için almış olduğunuz hediyeleri kalp tasarımlı kutular ile verebilirsiniz. Kolay yapılabilir kalpli kutular ile sevdiklerinizi şımartabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler renkli kağıt, makas, falçata ve yapıştırıcı.

Hazır şablonları paylaşacağımız blog sayfaları üzerinden indirebilirsiniz. Adım adım kalpli kutu nasıl yapılır onun için paylaşacağımız videoları izleyebilir, el yapımı kutuların nasıl yapıldığını anlatan paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz.

KALPLİ KUTU YAPIMI RESİMLİ ANLATIM SAYFALARI

KALPLİ KUTU YAPIMI VİDEO ANLATIM

5- KARTONDAN KUTU YAPIMI

Karton kutularınızı ya da elinizde kullanmadığınız karton malzemeleri kutuya çevirebilirsiniz. Yine origami (kağıt katlama sanatı) tekniğini kullanarak karton kağıdımızı kutuya dönüştüreceğiz.

Karton kutu ölçülerini elimizde ki kartonun ölçülerine göre oluşturabiliriz. Kare ya da dikdörtgen karton kutu yapabilir, büyük veya küçük karton kutu tasarımları hazırlayabiliriz.

Elimizde ki karton kağıdın katlamalarını sırası ile görselde ki gibi yaptıktan sonra kutuya dönüştürmek için kenar kıvrımlarından iç kısma doğru katlayarak kutumuzu oluşturuyoruz.

Arzu edersek kraft kağıdımızı farklı renkli kağıtlar ile kaplayarak kutumuzu renklendirebiliriz. Desenli kağıtlar kullanarak dekoratif kutu tasarımları da ortaya çıkarabiliriz.

6- MUKAVVADAN KUTU YAPIMI

Hediye kutusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ilk bilmeniz gereken şey mukavvanın kullanılıyor olmasıdır. Mukavvanın kutu yapımında kullanılması dayanıklılığını arttırmak içindir. Genel olarak kullanılan mukavva kalınlığı 2mm veya 3mm dir.

Diğer kutu yapımlarında katlama sanatını kullanarak kutularımızı oluşturmuştuk. Burada mukavva kullandığımız için falçata yardımı ile katlama yapacağımız kısımları katlanabilir hale getirmeye çalışıyoruz.

Kutumuzun kıvrım yerlerini yaptıktan sonra köşelerinden birbirini tutması için yapıştırıcı malzeme yardımı ile birbirlerine bağlıyoruz. Daha sonra kutumuzu kaplamak istediğimiz renkli kağıtlarımızıda mukavva kutumuzu kavrayacak şekilde kesiyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey, kesilen kağıtlar kutumuzu kavrayacağı için kutu köşelerinin açık görünmemesi için köşeleri içeriye doğru kıvıracak şekilde kıvırma payları bırakıyoruz.

Yapıştırıcı kullanarak tüm kenarları yapıştırıyoruz. Aynı işlemi kapak için de uyguluyoruz. Ve kutularımız hazır. Biz burada gri mukavva kullandık ama tek tarafı beyaz ya da çift tarafı beyaz olan mukavvalar da mevcut. Tek tarafı beyaz mukavva kullanarak kutularınızın içinin beyaz olmasını sağlayabilirsiniz.

7- AHŞAP KUTU YAPIMI

Ahşap kutular evde kolaylıkla yapabileceğiniz kutular olmayabilir. Kesilmesi, üzerinde ki kıymıkların alınması, törpülenmesi için atölyeye ihtiyacınız olabilir. Evde ahşap kutu yapmak istiyorum diyorsanız yakınınızdaki marangozdan dilediğiniz ölçülerde ahşap parçaları alabilir, evinizde parçaları birleştirerek üzerinde desenler vs yaparak özel ahşap kutunuzu oluşturabilirsiniz.

Burada adım adım ahşap kutu yapımınında dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin parçaların düzgün ve istenilen ölçülerde kesilmesidir. Yapıştırma işlemi el işçiliklerinde en zahmetli kısım olduğu için ona da dikkat edilmesi gerekir.

Kutumuzun parçalarını kesip, birbirlerine yapıştırdıktan sonra alt ve üst kısımların ölçüsünü alarak onları da kesiyoruz. Burada lazer kazıma makinesi ile horoz resmi çizilmiş. Siz dilerseniz logonuzu, özel bir şekil, yazı vb çizimle yaptırabilirsiniz.

Alt ve üst kapaklarımızın işlemleri bittikten sonra zımpara ile düzleştiriyoruz. Son aşama olarak cilalama yapıyoruz. Cila işlemi ile ahşap kutumuz kullanıma hazır.

Ahşap Kutu Yapımı Video Anlatım

8- DEKORATİF KUTU YAPIMI

Dekoratif kutular daha çok kullanmadığımız malzemeleri kullanarak günlük kullanım için yapılan kutular olabilir. Örneğin karton koliden kutu yapımı, ayakkabı kutusundan, tahta çöp şişlerden işlemeli dekoratif kutular bunlara örnektir. Özel günlerde, yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü vb günlerde özel olarak hazırlanan desenli ve yaratıcı kutu çalışmaları da dekoratif kutu olarak adlandırılır.

Genel olarak kutu yapım süreçlerini yukarıda ki kutu çeşitlerinde gördünüz. Aynı yöntemlerle dekoratif kutularınızı oluşturabilirsiniz. Burada daha çok size ilham veren dekoratif kutu görsellerini paylaşmaya çalıştık.

9- KADİFE KUTU YAPIMI

Kadifeden yapılan kutular dekoratif amaçlı kullanılabilir. Genellikle mücevherat, takı, yüzük gibi özel eşyaların saklanmasında, kare veya yuvarlak kadife kutular yapılmaktadır.

Evet adım adım bir yüzük kutusunun nasıl yapılır onu görsellerle anlatmaya çalışacağız. Hadi başlayalım.

Öncelikle ölçülerimizi belirleyip ona göre mukavva kartonumuzu kesiyoruz. Parçaları birbirine yapıştırıp kutumuzun iskeletini oluşturuyoruz. Kullanacağımız kadifenin rengine karar verip ölçülerimize uygun şekilde kutunun alt ve kapak kısımlarını kadife ile kaplıyoruz.

Sıra geldi iç kısmını oluşturmaya. Burada yine mukavvayı görseldeki gibi ölçülerimize uygun olucak şekilde falçata yardımı ile kesiyoruz. Katlama işlemini yaparak kutumuzun iç bölmesini oluşturuyoruz.

Kapağımızın üstk kısmına yapmak istediğimiz tasarımı hazırlıyoruz. Altın rengini verecek şekilde kalem yardımı ile çizimimizi yapıyoruz. Son olarak yüzük, ya da küpe hangi takıyı içine koyacaksak, süngerden 2 parça iç kısım yapıyoruz. Ve kutumuzun iç kısmına sabitliyoruz.

Evet kadife yüzük kutumuz hazır 🙂

10- KEÇEDEN KUTU YAPIMI

Keçe el işlerinde çok kullanılan hem görünüm açısından hoş hem de kullanım açısından çok kullanışlı olan bir malzemedir. Elimizde atıl olarak bulunan koliyi nasıl kullanışlı bir ev kutusuna dönüştürebilirsiniz. Gelin birlikte göz atalım.

Kutumuzun üst kısmı açık kalacağı için üst parçaları kesiyoruz. Yan taraflarından tutabilmemiz için o kısımların parçalarınıda ölçerek kesip ayırıyoruz.

Şimdi keçemizi kutumuza uygun olucak şekilde resimdeki gibi kesiyoruz. Yan tarafları daha hoş bir tasarımla kaplamak istediğimiz için uzun şeritler keserek yatay olarak aralara yerleştiriyoruz ve motifimizi oluşturmuş oluyoruz.

İnce işçilik ile yan detayları ve kesimleri yapıyoruz. Tutma yerleri için sablon çizimimizi yapıyoruz ve keçemizi ona göre kesiyoruz. Tutmak için 2 adet tahta parçasına ihtiyacımız olacak.

Tahta parçalarımızı da kolimizin iç tarafında kalacak şekilde yapıştırıyoruz. Şimdi kestiğimiz keçe parçalarını yan taraflara yapıştırabiliriz.

Keçeleri özenle yapıştırıyoruz. Tutma yerlerinin olduğu yerleri de yapışkan yardımı ile keçemizi kapatıyoruz. Dış tarafın keçe yapıştırması bittikten sonra iç kısma uygun ölçülerde keçe keserek onu da yapıştırıyoruz.

Eevet Keçeden Yapılmış Dekorafit Ev Kutumuz Hazır 🙂

KEÇEDEN KUTU YAPIMI VİDEO ANLATIM

türkiye den dünyaya üretim

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
 • Satıldı
 • Shipping
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping
0
0